Turk Mobilya Sitesi İle Röportaj PDF Yazdır E-posta

Turkmobilya.com: Tatil yarılandı ve okul mobilyaları satışı hız kazandı. Turkmobilya.com olarak Okul mobilyalarını daha yakından tanıtmak amacıyla AÇS Okul ve Dersane Donatımları Şirketi Genel Müdürü Fatih Balcı ile görüştük.


TM: Okul mobilyaları trendleri, Türk ve Avrupa menşeli ürünleri, okullarımızdaki mobilyalarda çocuklarımızı bekleyen tehlikeler nelerdir.

Fatih BALCI : Çocuğunuzun bütün gününü geçirdiği, üzerinde oturduğu ve eğitim aldığı okul mobilyalarının aslında birer mikrop yuvasına dönüştüğünü hiç düşündünüz mü ? Yüzlerce öğrencinin temas ettiği, gerektiği şekilde temizlenmeyen okul mobilyaları konusunda AÇS Okul Donatımı Genel Müdürü Fatih Balcı uyarıyor; “eğitim alırken çocuğunuz enfeksiyon kapabilir” 

Balcı bize okul mobilyaları trendlerini, Türk ve Avrupa menşeli ürünleri, okullarımızdaki mobilyalarda çocuklarımızı bekleyen tehlikeleri anlattı.

TM: Okul Mobilyalarının ağırlıkla satıldığı bir sezon anlayışı mevcut mu ?

Fatih BALCI : Elbette, bizim işlerimizde yoğunluk Mart-Nisan ve Hazirandan Eylül ayına kadar olan dönemdedir. Yani kısaca okulların tatil olduğu dönemlerde işlerimiz hız kazanır. Tatil devresi eğitim kurumların tadilat, yenilenme ve açılma çalışmaları için en uygun zaman aralığı. Bunun dışında kalan zamanlarda üretim ve ar-ge çalışmalarına vakit bulabiliyoruz.


TM: AÇS’nin bu yılki satış grafiği ve satış organizasyonu nasıl ?Fatih BALCI : Satışlarımızda geçen yıla göre % 40 oranında bir artış var. Bu artışı yeni açılan özel okullarının sayısının çoğalmasıyla ilişkili. Devlet okullarına yönelik satışlarımız genel okul-aile birlikleri aracılığıyla oluyor. Bunun dışında ihalelerle katılarak ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. İhtiyaca cevap vermek için 4.500 m2 kapalı alanda 110 kişiyle üretim yapıyoruz. Ankara Sitelerdeki showroomumuz dışında İzmir’de 5 katlı bir mağazamız mevcut. Orada 18 kişi hizmet veriyor. Toplam idari olarak 30 kişiyle hizmet veriyoruz. Marka bilinirliğimizin yüksek olmasından dolayı Türkiyenin her noktasına hizmet veriyoruz. Bu yüzden satışlarımız bölgesel değil Türkiye geneline dağılmış durumda. Türkiyede zaten profesyonel anlamda okul mobilyası üreten şirket bir elin parmak sayısını geçmez.
TM: Okul Mobilyalarında “trend” anlayışı var mı ? Örneğin bu yıl hangi ürünler daha çok tercih ediliyor ?

Fatih BALCI : Aslında bizim geliştirdiğimiz yeni ürünler bir anlamda trend ürünler oluyor. Örneğin geçmiş yıllarda lila renkli sandalyeye ilk yaptığımızda “acaba” tepkisyle karşılaşmıştık, şimdi en çok satan okul mobilyalarından bir tanesi. Bu yıl 3 ürün çok hareketli OD 2000, OD 2050 ve OD 1000. Yeni tasarımlarda piyasadaki doygunluk ve yeni ihtiyaçlar belirleyici oluyor. OD 2000 modeli Prof. Dr. Ziya Selçukun bize sınıflarda metal ayak sayısının bir demir yığını kadar çok olmasını hatırlatmasıyla ortaya çıktı. Bunun üzerine daha az metal ayaklı okul mobilyası nasıl üretebiliriz yaklaşımıyla bu modeli geliştirdik. Yine öğrencilerin boylarının farklı olmasından hareketle amortisörlü sıraları ürettik.

TM: Türkiyede varolan okul mobilyalarını daha gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda hangi sonuçlara varıyoruz ?

Fatih BALCI : Türkiyede bulunan okul mobilyaları çeşit ve model olarak Avrupa ve Amerikadakilerin çok önünde. Bizim genç nüfus fazlalığına sahip olmamız ve dinamik eğitim pazarımız okul mobilyalarına da hız ve model veriyor. Zaten özel eğitim kurumları yurtdışında ülkemizdeki kadar adet ve öğrenci sayısı olarak yoğun değil. Avrupada genelde ahşap görünümü bozulmadan sadece ergonomiye dikkat edilerek ürünler geliştiriliyor. Gereksiz bir rekabet sonucu bizde abartıya kaçan bir model çeşitliliği oluştu. Bazı modellerin israf olduğunu düşünüyorum. Ama fiziksel ortamla rekabet sağlamak isteyen özel eğitim kurumları daha gösterişli modeller talep ediyorlar. Ben okul mobilyası ile rekabeti açıkcası çok doğru bulmuyorum. Eğitim kalitesi fiziksel ortamın önğne geçmeli.


TM: Okul mobilyalarının taşıması gereken temel özellikler neler?

Fatih BALCI :Okul mobilyasında dikat edilecek birkaç nokta var; ergonomi, kalite, hijyen. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Bugün devlet okullarında kullanılan ve düz tahta sıralar olarak bildiğimiz sıralar çok sağlıksız. Öncelikle oturum yerleri düz, oysa insanların oval, kalçalarını kavrayacak otorum yerlerinde oturması lazım. Uzun süre bu düz tahtaların üzerinde oturulması mümkün değil. Hatta ben bazı ortopedik sorunlara bu sırların yol açtığını düşünüyorum. İkincisi yazı yazılan yerin düz olması. Rahat yazabilmek için sıraların belli bir eğiminin olması gerekiyor. Üçüncüsü de oturulan yerin sırt tarafının düz olması da ergonomik olarak hata. 

TM: Eğitimcilerin ve velilerin okul mobilyalarında dikkat etmesi gereken önemli noktalardan bahseder misiniz ?
Fatih BALCI : Birincisi az önce bahsettiğim ergonomi meselesi. Yani klasik sıralardan bir an önce vazgeçilip ergonomik okul mobilyalarına geçilmesi lazım. Çocuklarımızın uzun süre bur sıralarda oturması kalıcı ortopedik bozukluklara yol açabilir. 

İkincisi ve belki de en önemlisi hijyen meselesi; Okul sıralarının uzun dönem kullanılması hijyen açısından çok tehlikeli. Okullardaki temizlik şeklini de aşağı yukarı biliyoruz. Yüzlerce öğrencinin kullandığı sıraların antimikrobiyal temizlik maddelerle temizlenmesi, belli bir kullanım dönemi sonra ise kesinlikle yenilenmesi gerekiyor. 

Düşünün; temiz veya kirli, hasta veya sağlıklı yüzlerce el ve ayakla temas eden bir mobilya bir zaman sonra mikrop yuvasına dönüşüyor. Velilerimiz maalesef bu konu hakkında çok bilgi sahibi değil. Antimikrobiyal yüzeye sahip olmayan mobilyaların da hijyenik temizliği pek mümkün olmuyor. Bu yüzden tekrar velilerimize sesleniyorum; çocuğunuzun bütün gününü geçirdiği, elleriyle temas ettiği okul mobilyaları onu hasta edecek, enfeksiyon kapabileceği mikroplar içerebilir.